לא קל ולא פשוט, לגדול, להתפתח ולהשתלב בהצלחה בחברה. מה שנראה לנו, ההורים, כדבר מובן אליו, הוא כלל וכלל לא מובן מאליו. כשמשהו משתבש אצל הילד/ה בהתפתחות הרגשית – חברתית, בכישורי ההסתגלות, ביכולת לשחק, ללמוד ולאהוב, ניצב ההורה מול המציאות הזו, חסר אונים, מתוסכל ומלא רגשות אשם. ובכן, זה הרגע להתעשת, לחזק את האמונה באפשרות לחולל שינוי ולהתוודע לתרפיות המגוונות המונחות לפתחכם כדי לסייע לכם ולילדיכם לסלול את דרכם בחיים בהצלחה מרבית. הטיפול הפסיכודינמי דרך משחק הולם ילדים בגילאי 3-12. בגילאים הללו קל יותר לילדים ליצור תקשורת ולחשוף את עולמם  דרך משחק מאשר באמצעות תקשורת מילולית.

טיפול פסיכו דינמי

טיפול שבבסיסו מונחת ההנחה שסימפטומים נפשיים פורצים על רגע גורמים רגשיים בלתי מודעים. אי לכך המפגש הטיפולי מכוון להרחבת המודעות העצמית הכוללת :1.  עיבוד חוויות מהגילאים המוקדמים, אלה שעצבו את אישיותנו, מערכות הקשרים ודפוסי החשיבה שלנו. 2. עיבוד קשרים משמעותיים, בד”כ עם ההורים 3. התנסות בחוויה רגשית חיובית בקשר עם המטפל/ת.

הטיפול דרך משחק

הדרך שבה הילדים משחקים והתכנים העולים מהמשחק הדמיוני המתרחש בנוכחות המטפל/ת מבהירים כיצד הם חווים ותופסים סיטואציות מסוימות במציאות ואילו רגשות מתעוררים בליבם וגורמים להם להגיב ולפעול כפי שהם פועלים. באמצעות המשחק, ובגיל בוגר יותר גם דרך שיח המחבר בין המשחק הדמיוני למציאות, אפשר להוביל את המטופל/ת למודעות עצמית גבוהה יותר ולשינוי.

המשחק, שעלול להיראות לצופה מהצד כמשחק רגיל ותמים, מהווה מראה מדויקת לדרמות הפנימיות המתרחשות בנפש הילד בחיים האמיתיים. תפקידו של המטפל הפסיכו דינמי לאפשר לו לקבל את עצמו ובהמשך לווסת את הרגשות העולים ולנתב אותם בצורה מוצלחת. המשחק הדמיוני מעניק לילד קרקע בטוחה  ומהנה, להתאמן ולסגל לעצמו הרגלי חשיבה ופעולה חדשים.

השתתפות ההורים

לקראת הטיפול נערכים מפגשי הכרות והערכה עם ההורים המתארים את תהליכי המצוקה שהובילו לטיפול ואת הגורמים המשפחתיים והסביבתיים המשפיעים והמושפעים ממצוקת הילד. במפגשים הראשונים עם הילד יאבחן המטפל את כוחותיו, מקור סבלו ומידת ההתאמה שלו לטיפול. רק לאחר שכל המידע ייאסף ויבהיר למטפל את התמונה, הוא ישב לבנות את התכנית הטיפולית שתהיה בשיתוף פעולה מלא עם ההורים ועם בני המשפחה הרלוונטיים. התכנית תכלול מפגשים חד שבועיים עם הילד/ה  ומפגשים בתדירות פחות גבוהה עם ההורים שבהם הם יעודכנו במתרחש, ויקבלו הדרכה כיצד לפעול וכיצד לשפר את מיומנויותיהם ההוריות.

יחסי המטופל  והמטפל

המפגשים הראשונים, מבחינת המטפל, בנויים על בניית יחסי אמון עם המטופל. על הילד  לחוש ביטחון, רוגע ושלווה, בחברת המטפל, תחושות שיובילו אותו לפתיחות ולשיתוף המטפל בעולמו דרך המשחק. המשחק הדמיוני הוא השפה של הילד, זה המרחב היחיד בתקופת הילדות, הנתון לשליטתו  המלאה. בעולם המשחק, הוא זה שקובע את החוקים כמו למשל: באיזה צעצועים הוא ישתמש ומה הוא יעשה בהם. המטפל המקבל את הזכות להתבונן בעולמו של הילד, יתוודע לרחשי ליבו, למכאוביו ולמשאלותיו. באמצעות כלי משחק כגון: קוביות, בובות, נייר, צבעים, מספריים, תחפושות, ארגז חול ועוד, יכול המטפל המצטרף למסע החיים של הילד לשחק דמויות שונות מחייו, ולאפשר לו להעלות אירועים קשים. לילד ניתנת הזדמנות לבטא תחושות שבחיים האמיתיים הוא חייב להסתיר כמו : כעס, אשמה ואכזבה. הילד חש בטוח לצלול פנימה לתוך עצמו, מתוך המרחק הבריא השייך  לעולם המשחק

מהי התרפיה?

תהליך מרפא המעניק למטופל כלים חדשים, יצירתיים ואף מהנים להתמודד עם המציאות המעיקה.
ההתמודדות בדרך משחקית יוצרת חופש פעולה, מאפשרת לפרוק את המועקה, להבין אותה, לתרגל דרכים חדשות ומיטיבות ולהביא למזור לנפש הפגועה.

צוות ‘שערי הצלחה’ מאחל לכם בהצלחה!