מהי פסיכודרמה? ‘פסיכו’ זה נפש, ‘דרמה’ זו פעולה. בפסיכודרמה אנחנו פועלים ומשחקים מצבים וחוויות משמעותיות מחיינו, הן מנקודת המבט שלנו והן מנקודת המבט של הדמויות האחרות בסיפור, שלעורן אנחנו מוזמנים להיכנס.  מדובר בדמויות שהשפיעו עלינו  והם עדיין פועלות בתוכנו. (הורים, אח/ות בן/בת זוג, חבר/ה בבית הספר, מחנך) או דמויות שכרגע יש לנו קושי אתן. באמצעות הפסיכודרמה אנחנו יוצאים למסע שבו  חוויות הילדות שלנו נבחנות מנקודות מבט חדשות תוך כדי יצירת דיאלוגים המכילים את כל קשת הרגשות עם הקולות המנהלים את חיינו, במידה זו או אחרת. אין אנחנו מוחקים רגשות קשים כגון: כעס, אכזבה, פחד והשפלה, ההיפך: אנחנו נותנים להם ביטוי ויוצרים בד בבד שיח חדש המאפשר לשנות במידה מסוימת את ה’סיפור הפנימי’ ולחיות עם התחושות הקשות הללו בשלום.קולות מן העברשני ילדים, אחים, הגדלים באותו בית, האם מטען החוויות שלהם זהה? הם עברו דברים יחד, חוו את אותם ההורים, ספגו את אותו החינוך והערכים ואף על פי כן: הדמויות המרכזיות בחייהם והמציאות שנרקמה סביבם נחרטה בנפשם בצורה שונה וכל אחד מהם נושא עמו מטען זיכרונות אחר, עד כדי כך שלעיתים הם מתווכחים זה עם זה על אמיתות הזיכרונות. ההורים, מקור הנשמה של האדם וגם החברה בה גדלנו,
המהווה כוח מעצב חסר פשרות, נטועים בנפשותינו  לטוב או לרע, אותה הנפש שיש לה את תכונות האופי והרגישויות הייחודיות לה, זו שקלטה את העולם המתרחש סביבה בדרך השמורה רק לה.למטען החוויות הנצבר מרגע הלידה ובשנות הילדות, יש השפעה מכרעת על דרכי ההתנהלות שלנו בחיים הבוגרים. המטען הזה מדבר מתוכנו, מפענח למעננו באופן אוטומטי מצבים, משמיע את קולו ברגעים משמעותיים, מנציח דעות ואמונות, גורם לנו להגיב ולפעול באותן דרכים, מגלגל אותנו במעגלים סגורים  ומוכיח לנו שוב ושוב, לרווחת ליבנו, שצודקים אנו בצער ובעצב המקננים בליבנו, באכזבה המשחזרת את עצמה, בחרדות, בפחדים, בחשדנות הגוברת, בהסתייגות, בהתבודדות, באי עשייה ובקפיאה על השמרים.
וכך, נסתובב ונשקע באותן השקפות שנצרבו בנו, המנציחות – לא את מי שאנחנו באמת, אלא את אותם הקולות העולים מעברנו. קולות המייצגים את הדמויות המשמעותיות בחיינו.

כשתת ההכרה הוא זה שמפעיל את האדם ולא ההכרה, מתגשם בחייו שוב ושוב המשפט: “אשר יגורתי בא!” שפירושו: הדבר ממנו חרדתי קרה. עצם החרדה מזמינה את הסיטואציות המגשימות את הדבר שממנו אנחנו יראים כגון: אי מציאת זיווג, זוגיות כושלת, בדידות חברתית, כישלון בלימודים ומחלות.

הפסיכודרמהכלי להכרת הקולות הפנימיים ולהשכנת שלום עמם

הטיפול בפסיכודרמה הוא פרטני או  אישי במסגרת קבוצתית. הכלים המאפשרים למטופל להביע את עצמו ולחזק את החשיבה היצירתית שלו הנחוצה לכל תהליך של התפתחות והצלחה, לקוחים מעולם התנועה, התיאטרון, היצירה והמוזיקה. השחרור והחופש הנחווים בעולם הדמיוני  – אמיתי שיוצרים בכל מפגש, תוך גילום דמויות אחרות מעולמו הפרטי של המטופל ומעולמם של המשתתפים הנוספים, מרחיב את יכולת ההתבוננות של כל אדם על חייו, מגביר את האומץ לבטא רגשות ולהתמודד עם מצבים רגשיים קשים, ומאפשר להיפרד מאותם רגשות מעיקים, או לחיות עמם בשלום. כל התבוננות על עצמנו מהצד, או מעיניהם של אנשים אחרים היא מבורכת, מגמישה, לעיתים מעוררת צחוק ומגבירה את היכולת הנפלאה להתייחס אל עצמנו בהומור. כל מפגש פסיכודרמה מהווה חוויה מתקנת, מעצימה, המטעינה את הנפש באור רך יותר ומרגיע המחולל שינוי לטובה  בתפישת העצמי ובאמונה ביכולת לנהל חיים איכותיים ומתגמלים יותר.

 

טיפולי פסיכודרמה לילדים

הפעילות היא במסגרת קבוצתית ובדומה לבוגרים הכלים הם: תנועה, מוזיקה, יצירה, ומשחקי תפקידים. השימוש הרב בדמיון ובחושים מאפשר לילדים להביע את רגשותיהם ולהשיל משאות כבדים מעל ליבם.  הילדים מודרכים כיצד להתמודד עם כעסים ועם רצון לנקוט באלימות, כיצד לפתור קונפליקטים, לדחות סיפוקים, להקשיב, להתמודד עם גבולות ועם סמכות, לתת אמון, לשתף פעולה ועוד. הפעילות המשחקית והיצירתית יוצרת מודעות לאפשרויות הרבות הנתונות בידיהם במצבים מאתגרים וליכולת לשלוט בעצמם במקום להיגרר למקומות שאין הם רוצים להיגרר אליהם. הטיפול בפסיכודרמה מאיר את עולמם של הילדים ומרחיב את דעתם. הילדים מקבלים שפע של כלים התנהגותיים ותודעתיים ושלל הזדמנויות יצירתיות לתרגל אותם במסגרת הקבוצה.