הסבר על השיטה סי בי טי היא שיטת טיפול קוגנטיבית (הכרתית ) והתנהגותית קצרת מועד שבה המטפל מעניק כלים עוצמתיים  למטופל והופך אותו תוך זמן קצר למטפל של עצמו הפועל מתוך אחריות, מחויבות וכמיהה אמיתית לשינוי. ידע  רב מועבר למטופל כבר בצעדי הטיפול הראשונים והוא לומד כיצד להשתמש בו וליישם אותו בחייו בכל רגע ורגע. זוהי דרך מאתגרת ומרתקת שבה האדם מאמן את עצמו ללא הרף על צורת חשיבה שתעניק לו כוח, מוטיבציה ואמונה ביכולותיו בניגוד לחשיבה השוללת ממנו את הרצון לעשות דברים. זוהי דרך המאפשרת לאדם לזהות פחדים, חרדות ואמונות משתקות ולהתגבר על מגוון מחשבות שליליות החוצצות בינו לבין מטרותיו. זוהי דרך שתעצב את עולמו הרגשי של המטופל בדרך חיובית ומעוררת שמחה ותחולל שינוי מהפכני בחייו .

פירוש השם סי בי טי

סי בי טי: C  – Cognition   קוגניציה פירושה: הכרה. בשיטת  סי בי טי מתפתחת יכולתו של הפרט להביט מהצד על דרכי החשיבה שלו, להיות מודע למה שמתחולל במוחו, לתפוס את המחשבות ברגע היווצרותן ולהבין את השפעה שיש להן על המערכת הרגשית ועל דרכי הפעולה והתגובה שלו.

B   Behavior  שפירושה: התנהגות.  כל מה שאנו עושים, לאו דווקא  ברמה הפיזית אלא גם ברמה החשיבתית והרגשית. כלומר מדובר בעשייה שלעיתים היא גלויה ולעיתים היא נסתרת.

T  Therapy תרפיה  שפירושה: טיפול וריפוי. הטיפול מתמקד בשני מאפיינים של האדם:

 1. הפרשנות שהוא נותן לדברים המתרחשים סביבנו ובתוכנו. פרשנות זו היא תוצאה שלהרגלי חשיבה שנבנו מחוויות העבר, חוויות טראומטיות בעיקר שהשאירו את רישומן על הנפש. פרשנות זו היא גם תוצאה של אמונות ודעות שהוטמעו בנו באמצעות החינוך עליו צמחנו וגדלנו.
 2. הרגלי התנהגות

תהליך סי בי טי מוצלח נעשה באמצעות תרגול עצמאי אקטיבי ויומיומי של המטופל ומוכנות בלתי נלאית שלו להחליף מחשבות מגבילות ומכשילות למחשבות מעודדות ומרוממות, לשנות הרגלי ההתנהגות, להתנסות בדברים חדשים וליצור, בהכוונת המטפל, חוויות מתקנות באותם תחומים שבהם המטופל נפגע בעבר במידה כזו המעוותת את דרכי החשיבה והפעולה שלו בהווה. .

מצוקות שניתן להביא להן מזור באמצעות טיפולי סי בי טי

Ocd  – הפרעה טורדנית כפייתית הבאה לידי ביטוי בטקסים שחוזרים על עצמם המפחיתים ברגעי הביצוע את רמת החרדה, אך הגורמים למצוקות מסוג אחר כגון:  דיכאונות למיניהן, כעסנות יתר, קושי בניהול זמן והגדרת יעדים, קושי בהשגת מטרות בחיים והתנהגויות המובילות להרס עצמי.
אפשר לשחרר כל מצוקה רגשית בזמן קצר יחסית באמצעות טיפולי  סי בי טי. ככל שההשקעה של המטופל והנכונות לתרגל גדולים יותר, כך ילך זמן הטיפול ויתקצר והשינוי המיוחל יגיע.

הכלים הטיפוליים

 • שיחות בין המטפל למטופל החושפות את המחשבות המעכבות ואת אמונות היסוד שהוא נחל, המנהלים באופן שלילי את יחסיו עם עצמו ועם הסביבה.
 • שיחות הבנה המאפשרות להביט על החוויות המפחידות והמציאות המאיימת מנקודות מבט אחרות
 • תרגילי רגיעה בשילוב עם אמצעי הבעה עצמית והפעלת הגוף.
 • רשימות שמסיעות להבהיר את התחושות והחששות.
 • חשיבה משותפת ליצירת תכנית טיפולית המתחשבת בגיל, בכוחות, בעיסוקי בפנאי ובסגנון החיים.

סי בי טי לילדים

הכלים הטיפוליים כוללים

 • זיהוי והפרכת מחשבות עצמיות שליליות, ביטול אמירות הרסניות שגורות ושימוש בהצהרות חיוביות
 • שינוי דפוסי התנהגות הנובעים מחרדות באמצעות משחק ויצירה
 • טכניקות להרפיה עצמית ופיתוח שליטה עצמית ויכולת להתמודד עם איומים חיצוניים ופנימיים .
 • הדרכה הורית לסיוע בתרגול המיומנויות התנהגות חדשות מחוץ לחדר הטפולים תוך מתן משובים חיוביים.

סי בי טי – טיפול קצר, מעמיק, ממצה ועוצמתי!