הבעיות הרגשיות בימינו הן כלל עולמיות. כשמדובר בילדים, הרגישות עולה כ 6 – 7 מעלות בסולם ריכטר.

ילדינו גדלים בעולם שונה מהעולם השמור והעוטף שהיה מנת חלקם של הוריהם. כיום כל ילד נתון לים של גירויים בעלי עצמה שהשפעתם רבה  לטוב ולרע.

 

התקשורת

לכל בית, לכל חצר, נשפך מדי יום נהר עצום של מידע. מגיל צעיר נחשפים ילדינו לסיפורים  על להצלחות מרחיקות לכת ועל מעשים טובים אך גם לסיפורים על בעיות וטרגדיות שאינן קשורות אליהן ועל סכנות, איומים ומלחמות. כתוצאה ממבול הידע הזה, הרגישות מטפסת מעלה מעלה ומרקיעה.

 

המדיה

התלת מימד הגיע לקהל החרדי לא רק בתחום התקשורת. כיום הספרים והגמרות מופיעים במדיות אחרות וכתוצאה מכך, המערכת הרגשית החלה להיות מושפעת מצלילים ומצבעים, דברים שלפני כן כלל וכלל לא היינו ערים אליהם. השפה שבה אנו מתקשרים ומדברים הולכת ומשתנה. לכל ילד וילדה יש מצלמה דיגיטלית והערנות לכל צליל וצבע מוטבעת בהם מגיל רך ומצמיחה מנעד רחב יותר של רגשות. הדבר יכול לגרום, לעידון, להתחשבות ולהבנה הדדית גדולה יותר אך גם לצרכים רגשיים שכאשר הם אינם זוכים למענה נוצרת צרימה ונוצר מכאוב.

 

השיח הוירטואלי

כן כן, גם אנו, הציבור החרדי , נהנים מנפלאות הטכנולוגיה ומהשיח הוירטואלי המתאפשר באמצעות המייל והווטסאפ. ההורים החרדיים מרובי הילדים יכולים ליצור עם ילדיהן קשר בכל עת ולהסיר דאגה מליבם וגם לתת מענה מהיר יותר לצורכי הרגע. אך השיח הוירטואלי הוא קצר ולעיתים גם קר. הוא מעוות את הדיבור האמיתי, המביע, השואל, המקשיב, המתבונן בתווי הפנים, הער לשפת הגוף, הלא ממהר והמכיל.

 

השפע

האפשרויות הרבות שנפתחו להשגת שפע ולהגשמת כל חלום והתגייסותם של הורים רבים למשימה מצמצמת את  רגעי היחד המשפחתיים ואת תשומת הלב שיש ביכולתם להעניק לילדיהם.  מכבש הלחצים עלול ליצור גם חוסר ערנות לאיתותי המצוקה שילד עשוי לאותת והפנייה לבקשת סיוע תגיע רק כשהמצב ילך ויחמיר.

 

סיבות נוספות לרגישות בלתי מאוזנת

 

המצב הסוציאו אקונומי

הציבור שלנו ברוך הילדים, יודע לחיות בצנעה ולהסתפק במועט, אך הבעיות הכלכליות הרבות שהן מנת חלקם של משפחות רבות, עלולות ליצור מצוקה רגשית ולהשפיע  לרעה על יכולותיהם של ההורים והילדים להתמודד עמה.  

 

רגישות יתר מולדת

יש ילדים המגיעים לעולם הזה מצוידים ברגישות חושית מרובה, יש המגיעים עם רגישות חושית חסרה,

יש ילדים הנולדים עם רגישות נפשית גדולה ויש המגיעים עם כהות חושים מסוימת. חוסר איזון חושי ורגשי מטבעו פוגע בתקשורת ומוביל לקשיים רגשיים שחייבים לקבל מענה מקצועי מיומן.

 

גורמים נוספים

הקשיים הרגשיים הם נחלת  70% מכל אוכלוסייה אנושית כך שיש סיבות רבות ונוספות כגון: טראומה, מחלה במשפחה או מחלה אישית, יחסי ההורים, מצב מלחמה ועוד ועוד – אין סוף.

 

הפתרונות

לאור המגוון העצום של של הקשיים ושל המאפיינים דאגנו לכם בשערי הצלחה לכל סוגי הטיפולים הקיימים היום בעולם  הטיפולי ולמגוון רחב של מטפלים. כדי לצעוד יחד אתנו לדרך שתביא את בנכם או בתכם ואתכם לפסגות תתבקשו:

  1. למלא שאלון שכווי ממוקד ולבוא לראיון שיבהיר מהו הטיפול המתאים ביותר לילד/ה ומיהו המטפל/ת ההולמ/ת ביותר
  2. להביא את הילד/ה לסדרת מפגשים על פי הצורך
  3. אנו דוגלים בראייה מערכתית ומאמינים שככל שהסביבה החברתית והמשפחתית שבה הילדים גדלים טובה יותר, רכה יותר ויודעת לטפל ולהכיל דברים, התוצאות הטובות לא תאחרנה לבוא. לכן תתבקשו להשתתף במפגשי הדרכה הורית ואף לקבל טיפול פרטני, במידת הצורך.

 

העולם סביבנו ימשיך להשתנות: הטכנולוגיות תמשכנה להתפתח, התקשורת תמשיך להציפנו, המדיה תשפיע עלינו, השיח הוירטואלי ישנה את שפתנו, השפע יקרא לנו, והזמן המוקדש לתקשורת המשפחתית

עלול ללכת להתקצר עוד ועוד.  כיצד נתמודד? כיצד נכין את ילדנו לחיים טובים ומוארים?

 

צוות ‘שערי הצלחה’ מוכן ומזומן להעניק לכם יד ולסלול לכם ולילדיכם את הדרך להצלחה!