טיפול רגשי בילדים

מתי יש לפנות לטיפול

ברוב המקרים הורים מצליחים לספק לילדיהם מקור תמיכה רחב תוך אפשרות להתמודד עם המציאות בדרכים שונות. עם זאת, ישנם מקרים בהם ההדרכה של ההורים אינה מספיקה והילדים חווים מצוקה הפוגעת בהתפתחות התקינה שלהם. במקרה כזה, ההמלצה היא להגיע לטיפול אצל מטפל מקצועי מומחה בתחום טיפול רגשי אצל ילדים. מטפל מומחה ובעל ניסיון רחב בתחום הינו איש המקצוע המתאים ביותר להעניק טיפול מקיף לילדים.

מהם הסימנים המעידים על הצורך בטיפול

ישנם לא מעט סימנים המעידים על הצורך בטיפול:

  • נסיגה בתפקוד של הילדים: כאשר יש מצב בו הילדים נעשים עצובים או מדוכאים.
  • רמת תפקוד ירודה: כאשר ההורים מתחילים להרגיש אצל הילדים רמת תפקוד ירודה הבאה לידי ביטוי בהתנהגות לא בשלה או בקצב התפתחות איטי.
  • סבל: מקרים בהם ההתנהגות של הילד גורמת לו לסבל אך לא רק לו אלא גם לבני משפחתו.
  • משבר: ילד המגלה קושי להתמודד עם משברים שונים החל ממחלה של דמות משמעותית או גירושין של ההורים. במקרה של משבר יש לערב איש מקצוע על מנת למנוע מהילדים אפשרות של אי התאוששות מהמשבר.

אילו סוגי טיפולים קיימים

הטיפול מתקיים על בסיס שבועי ביום ושעה קבועים וניתן למנות סוגי טיפולים שונים:

טיפול דינאמי

מדובר בטיפול העוסק בהתמודדות עם הקשיים של הילדים. במסגרת הטיפול נעשה עיבוד של הקשיים השונים במטרה להביא לסיומם ולאפשר לילד להתבונן בסיטואציות השונות מזוית ראייה שונה. ניקח למשל ילד המתמודד עם גירושי הוריו. במקרה הזה הטיפול יתבסס על הסקת מסקנות ושינוי דרך הפעולה. טיפול זה מתבצע באמצעות משחק בהתאם לגילו של הילד.

טיפול קוגניטיבי-התנהגותי

אם הילד סובל מסימפטומים שונים כגון חרדה או מסרב לישון לבד, הרי ההמלצה היא לפנות לטיפול על מנת לקבל מענה מקיף. הטיפול מתמקד בשינוי התנהגויות הפוגעות בתפקוד של הילד. באמצעות הטיפול הילד מטפל בהתנהגות שלו באמצעות טכניקות שונות.

 מתי ההורים נכנסים לתמונה

עולה השאלה מתי ההורים נכנסים לתמונה. יש לציין כי ההורים מהווים חלק בלתי נפרד מהטיפול ולכן עליהם להיות מעורבים בכל עת. התוכנית נבנית בשיתוף מלא עם ההורים על מנת שתהיה לכם יכולת לעקוב אחר הטיפול ולהבחין בשינוי בהתנהגות. במקביל לטיפול של הילד ההורים נפגשים עם  המטפל לפגישות קבועות. במקרים בהם הילד אינו מוכן להגיע לפגישה עם המטפל הרי איש המקצוע צריך להמליץ על הדרכת הורים שתאפשר להורים לגלות מעורבות.