גינון טיפולי הוא בעצם טיפול בגינות חייהם של אנשים. דרך הגינון הטיפולי יכול המטפל לראות האם צומחים בגינת הנפש של האדם צמחים נאים שטופחו וטופלו ביד אוהבת? האם צומחים בה צמחי בר שיד האדם לא נגעה בהם? או שמא דבר אינו צומח בגינתו והיא שוממה ומבודדת. דרכי ההתנהגות בגינה חיצונית חושפת את נקודות הקושי והחוזק של האדם. זהו מרחב המאפשר אבחון מדויק  והתכנית הטיפולית נבנית בהתאם. התכנית יכולה להיות פרטנית, קבוצתית או משולבת. הגינה הטיפולית נאה, נעימה וירוקה מלכתחילה והשפעתה מרגיעה ומאזנת, עוד לפני שהמטופל מתחיל לנכש את עשביה או לשתול דבר מה חדש. לא רק השהייה בסביבה ירוקה ומטופחת מרגיעה אלא גם העיסוק עצמו מרגיע ומהנה, מחייה ומעיר חושים רדומים,  גורם לשימוש בשרירים ומאפשר להביא לידי ביטוי את היצירתיות החבויה בכל אדם. גינה טיפולית מניבה בסופו של דבר לא רק פירות פנימיים אלא גם חיצוניים והאושר רב.

 

קהלי היעד

הגינון הוא עיסוק חוצה גבולות, תרבויות, דתות ואוכלוסיות. אנחנו עובדים עם מגוון רחב של קהלים: הכוללים ילדים ובוגרים עם צרכים מיוחדים וילדים ובוגרים מן השורה. הקשר עם האדמה, עם הצמחייה ועם מזגי האוויר, מגבירים את הקשר והאהבה לבריאה, לבורא ולברואים. הגינון הטיפולי הוא גם שיטת שיקום מעולה לאנשים שעברו תאונה. זוהי דרך מניבת פירות לעבודה על כישוריהם המוטורים, הרגשיים והקוגניטיביים.

 

מהמתרחש בטיפול

כל עבודות הגינון מהווים כלים טיפוליים וכל מטופל עוסק בתחומים ספציפיים שיקדמו אותו מבחינה מוטורית ורגשית כאחד. עישוב, גירוף עלים, גיזום, תיחוח האדמה, העברת שתילים לעציצים, זריעה, שתילה, הכנת ייחורים (למטרות ריבוי), העתקת שתילים, השקיה וכדומה. המשתתפים חווים את תהליך הגדילה של הצמח, לעיתים מזריעה ועד קמילה ואת חילופי העונות, משתפים פעולה ומחזקים בד בבד כמה יכולות שהן מאוד משמעותיות ליצירת תקשורת טובה ולאיזון רגשי: נתינה, הקשבה, הסקת מסקנות, אחריות, אכפתיות מהאחר, הזדהות, חמלה ומוכנות להשקיע ולהושיט יד. המטופלים עוברים תהליך של לימוד תיאורטי ומעשי כיצד לטפל בצמחים ולאחר תהליך ארוך וסבלני של זריעה טיפול בצמחים,  אין הנאה גדולה מליקוט היבול והפרי, מהריחות, מפינות הצל שנוצרו ומהיופי. אמנם יצירת גינה יפה זו לא המטרה אלא הכלי  להבאת מרפא לנפש, לשיקום וקידום מוטורי  ולפיתוח המיומנויות החברתיות – אנושיות. הטיפול המשלב שיחות על הגינון, על התחושות, על הקשיים והאתגרים מאפשר למטופלים להתבטא ולזכות בהקשבה מלאה מצד המטפל ומצד הקבוצה.

השפעת הטיפול

היותו של המטופל עד לתהליך הגדילה של צמח, מאפשר לו ללמוד דברים על עצמו, על קשייו ורגשותיו, על היכולת להסתגל לשינוי, להתגבר על פגעי ‘מזג האוויר’, להתחשב בזולת ובנסיבות. בהיבט הפיזי השרירים מתחזקים וכך גם הקואורדינציה, תחושת השליטה בגוף מתגברת, יש חוויות רבות של הצלחה המגבירות את תחושת הערך העצמי וניתנת הזדמנות פז למטופל/ת להתמודד עם קשיים רגשיים ופיזיים ולהתגבר עליהם בסביבה תומכת ובטוחה.